İnce Havadan Para Kazanmak
İnce Havadan Para Kazanmak

DigiCash sisteminde, 100 $ değerinde bir dijital nakit nesneniz varsa, aslında 100 dolar değerinde mi? Cevap basit: 100 dolar değerinde ecash elde etmek için 100 dolar çıkarmanız gerekecek ve hesabınızı size ecash'i veren bankaya verin. Ama bir sürü vardı bunun nasıl yapılacağına dair farklıöneriler ve farklı şirketler bunu farklı yaptı. Bir uzak getirilmiş
olasılık: ya belirli bir ülkenin hükümeti gerçekten nane dijital hizmet için yetkili para, ince havadan yeni nakit yaratıyor mu? NetCash'in arkasındaki fikir buydu, ama asla teklif aşamasının ötesinde. E-Gold tarafından ullanılan farklı bir sistem, bir kasaya altın yığını koymak ve sadece altın değerine kadar dijital para ihraç etmek. Digigold adında başka bir şirket tam olarak altın ile desteklenmiş, ancak kısmi rezervleri vardı.
Tüm bu fikirler nihayetinde dijital nakit değerinin dolara veya bir metaya değer verdi. Eğer dolar değeri artar veya azalır, dijital para varlıklarınızın değeri de onunla birlikte değişecektir. Bir radikal 13 farklı olasılık, dijital paranın kendi para birimi olmasına izin vermek, bağımsız olarak düzenlenmiş ve değer verilmiş olmasıdır diğer herhangi bir para biriminin. Gerçek değer kazanması muhtemel serbest kayan bir dijital para birimi oluşturmak için, tasarımın az olduğu bir şey. Aslında, kıtlık da altın veya elmasların olmasının nedenidir. para için destek olarak kullanılır. Dijital alanda kıtlığa ulaşmanın bir yolu sistemi tasarlamaktır böylece parayı paraya çevirmek biraz zaman alan bir hesaplama problemini (ya da “bulmaca”) çözmeyi gerektirir. çatlak. 5. Bölümde ele alacağımız Bitcoin “madenciliği” nde böyle oluyor. Temel fikir - hesaplama bulmacalarına çözümlerin bazı dijital nesneler olabilir değer - oldukça eskidir. İlk önce kriptograflar Dwork ve Naor tarafından potansiyel bir çözüm olarak önerildi 1992'de spam e-postayla göndermek için. Her e-ostaönderdiğinizde bilgisayarınız çözmek için birkaç saniye sürecek bu bulmacalardan birini çözebilir misiniz? Bu zorunluluğu uygulamak için, alıcının e-posta programı, çözümü siteye eklemediğiniz e-postanızı yoksayar. hesaplamalı bulmaca. Ortalama bir kullanıcı için, e-posta göndermenin önünde bir engel olmaz çünkü çok sık e-posta göndermiyorsunuz. Ancak spam gönderen biriyseniz, göndermeye çalışıyorsunuz binlerce veya milyonlarca e-posta aynı anda ve bu hesaplama bulmacalarını çözmek yasaklayıcı. Benzer bir fikir daha sonra 1997 yılında Adam Back tarafından bir teklifte bağımsız olarak keşfedildi Hashcash denir. Bu hesaplama bulmacaları, yararlı bir spam caydırıcı olmak için bazı belirli özelliklere sahip olmalıdır.
İlk olarak, bir spam göndericinin bir bulmacayı çözmesi ve çözümü her e-postaya eklemesi imkansız olmalıdır O gönderir. Bunu sağlamak için, bulmaca e-postaya özgü olmalıdır: gönderene bağlı olmalıdır ve alıcıyı, e-postanın içeriğini ve yaklaşık gönderilme süresini gösterir. İkincisi, Alıcı, işlemi tekrarlamak zorunda kalmadan bulmaca çözümünü kolayca kontrol edebilmelidir. bulmaca çözme. Üçüncüsü, her bulmacanın diğerlerinden tamamen bağımsız olması gerekir. bir bulmacayı çözmek, diğer bulmacayı çözmek için gereken süreyi azaltmaz. En sonunda, donanım zamanla geliştiğinden ve herhangi bir hesaplama bulmacasının çözülmesi daha hızlı ve daha ucuz, alıcılar kabul edecekleri bulmaca çözümlerinin zorluklarını ayarlayabilmelidir. Bu özellikler, bulmacaları tasarlamak için kriptografik hash fonksiyonları kullanılarak elde edilebilir ve bunu Bölüm 1'de inceleyeceğiz. Bitcoin, Hashcash ile aynı hesaplama bulmacasını kullanır, ancak bazı küçüklerle iyileştirmeler. Bitcoin, Hashcash'in yaptıklarından çok daha fazlasını yapıyor - sonuçta, bütün bir kitap alıyor Bitcoin'i açıklamak için! Bundan sadece bahsediyorum çünkü Hashcash mucidi Adam Back, “Bitcoin Hashcash enflasyon kontrolü ile genişledi. ” Bence bu biraz fazla tepki veriyor. Bir nevi " Tesla sadece tekerleklerde bir pil. ”
Kriptografide iyi bir fikirde olduğu gibi, hesaplama bulmacalarının birçok çeşidi vardır. biraz farklı özellikler elde edin. Bir teklif Rivest ve Shamir, R ve S'den geliyor. RSA şifreleme sistemi. Hashcash'te, bir dizi bulmacayı çözmenin maliyetinin tasarım ile bireysel maliyetlerin toplamı. Ancak bu, bir hükümetin yapacağı maliyet yapısından farklıdır. nane parası

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *